Ena od najbolj privlačnih lastnosti pravljic so gotovo gradovi. Zakaj?
Tule sem zbral nekaj slik, ki se nahajajo na priljubljenem brezplačnem servisu Pixabay:
Gradovi so prostorni, veliko prostora pa pomeni udobje in udobje pomeni višjo kakovost življenja.
Pomenijo tudi varnost, saj imajo debele zidove, obdani so z mogočnimi obzidji, včasih tudi z jarki (ne nujno s krokodili), priljubljena lega je na hribu, od koder je dober razled po okolici, kar daje prednost ob morebitnem napadu. Seveda so v gradovih običajno stražarji. Pri vratih, na obzidju, v stražnem stolpu, kadar se pričakuje napad, celo v okolici.
Gradovi so znak prestiža. Niso le veličastnega videza, ampak pomenijo določeno odgovornost. Vzdrževanje gradu ni kar tako. Samo pomislimo na ogrevanje ogromnih soban in debelih kamnitih zidov!
Dandanes nam gradovi predstavljajo priljubljene izletniške točke, med katerimi se je mogoče celo kaj zanimivega naučiti, saj so v številnih gradovih uredili muzejske sobe, v mnogih pa potekajo redne ali občasne prireditve, nekatere z namenom ohranjanja običajev, druge kot protokolarne prireditve.
V pravljicah so gradovi pomemben simbol. Mariskateri junak (junakinja) na koncu osvoji roko neveste (ženina) in položaj na gradu, ki seveda predstavlja nič več in nič manj kot – varen dom.
Lahko priporočite kakšen grad v Sloveniji ali okolici za izlet? Morda kakšnega, ki bi bil posebej prijazen družinam z otroki?
Pingback: Ruska pravljica | Pravljice za otroke